ΕΡΓΟ
ΕΦΗΜΕΡΕΣ
Αρχιτέκτων: 314 Architecture Studio
Design team: Παύλος Χατζηαγγελίδης, Γιώτα Χαλά, Carlos Celles, Όλγα Μάρκου, Βάλια Γάτσιου, Τζωρτζίνα Γιασσιά, Αθηνά Αργυροπούλου, Εβίτα Λάζου, Dominique Κατραμαδοπούλου, Μαρία Κίσσα, Άννα Scarpa, Στεφανία Κοντινού, Deniz Unsoy.
Πρόκειται για ένα περίπτερο που δημιουργήθηκε για εμπορική χρήση για την εταιρεία αναψυκτικών "Be fresh spitiko"που παράγει σπιτικούς χυμούς.
Το concept του σχεδιασμού ήταν η μεταμόρφωση ενός βιομηχανικού θερμοκηπίου εποχής. Ο μετασχηματισμός αναφέρεται στον επανασχεδιασμό της γεωμετρίας του θερμοκηπίου, χρησιμοποιώντας μια πιο σύγχρονη μορφή τηρώντας την υλικότητα μέσα όμως από την σημαντικότητα της ουσίας μιας κλασικής δομής ενός θερμοκηπίου. Η κατασκευή αποτελείται από ένα μεταλλικό σκελετό, γεμάτο με υαλοπίνακες.
![Bfresh Spitiko Pavilion 1](https://www.greekarchitects.gr/images/news/1final2 high_1444978797.jpg)
![Bfresh Spitiko Pavilion 2](https://www.greekarchitects.gr/images/news/2final2 high_1680710878.jpg)
![Bfresh Spitiko Pavilion 3](https://www.greekarchitects.gr/images/news/3final2 high_387900780.jpg)
![Bfresh Spitiko Pavilion 4](https://www.greekarchitects.gr/images/news/plan_444259485.jpg)
![Bfresh Spitiko Pavilion 5](https://www.greekarchitects.gr/images/news/SECTIONS_33622138.jpg)
![Bfresh Spitiko Pavilion 6](https://www.greekarchitects.gr/images/news/spreads_872219659.jpg)